• Eduard Bermann

Jak zajistit splnění novoročních předsevzetí.


Novoroční předsevzetí má své příznivce i své odpůrce. Dokonce si někdo dal novoroční předsevzetí: už žádná novoroční předsevzetí.

Pravda je, jak píše D. Pink, že začátky jsou dobré a oblíbené momenty pro změnu, stanovení cílů a přijímání závazků.

Jak ale zařídit, aby se naše úmysly proměnily v realitu, jak pomoci tomu, aby naše předsevzetí neskončila na seznamu marných pokusů a to, co začneme v lednu nevybledlo k zapomenutí koncem března. A je to vůbec možné? Je třeba silná vůle, řekne někdo. Just do it! Vzpomene si jiný. Stačí to?


Klíč k plnění závazků nabízí výsledky studie Americké společnosti pro rozvoj a vzdělávání. Studie se zabývá tématem, jaká je šance na dosažení cíle a jak ji lze zvýšit.


10% když se slyšíte nápad: „To je dobré. Taky by se mi líbilo, kdybych uměl hrát na ukulele,“ řeknete si. Pokud zůstanete u tohoto, je 10% šance, že to uskutečníte.


25% když se vědomě rozhodnete: „Naučím se hrát na ukulele.“ Je formát typický pro novoroční předsevzetí. Jak většina z nich končí víme ze zkušeností. Pokud máte rádi esoteriku, napište předsevzetí na papír a založte do knihy, kterou máte v knihovně a zapomeňte na to. Vyslali jste „vesmírnou objednávku.“ Šance na uskutečnění není nulová (je asi 25%) a pokud na vánoční besídce zahrajete rolničky na ukulele, můžete dosvědčit, jak funguje vesmírná objednávka. Nicméně další 3 ze 4 cílů se neuskuteční.


40% když se rozhodnete kdy. „Do prázdnin zhubnu do plavek“ je novoroční evergreen a ukazuje užitečnost a sílu termínu. Nicméně pravdou je, že fitka a posilovny přeplněné v lednu se pomalu vyprazdňují typicky do konce února.


50% když naplánujete jak to uděláte. To znamená plán, rozpis, seznam akcí. „Koupím ukulele, stáhnu si kurz z internetu a každou sobotu budu dvě hodiny cvičit.“ Ten tréninkový používají sportovci, stavební zase projektoví manažeři či architekti. Přináší užitečný souhrn aktivit, návaznosti a postupné kroky, milníky.


Ale pořád je to jako sázka 50 na 50. Chcete riskovat a spoléhat na buď anebo? Pokud je pro vás zvolený cíl důležitý a jinak byste ho přeci nechtěli uskutečnit, můžete navíc udělat ještě dvě věci:


65% když někomu slíbíte, že to uděláte. To je síla veřejné deklarace. Ukazuje odhodlání a později ztěžuje vymlouvání. Můžete závazek dát vašemu partnerovi, kolegovi, nadřízenému. Je důležité, aby to byl váš závazek a vaše slova. Vyberte si někoho, kdo vás bude podporovat. Ne někoho, kdo miluje sarkasmus a bude vám říkat: „Učit se hrát dnes na ukulele je blbost, vždyť to můžeš mít v telefonu kdykoliv s sebou, na hubnutí bude dost času po Velikonocích, po oslavě narozenin, po dovolené…“


95% když máte pravidelné schůzky s osobou, které byl závazek dán. Tento jediný krok přidá 30% k celkové šanci na uskutečnění. Nejvíc ze všech. Ukazuje dvě věci. Zaprvé důležitost struktury. Když máte dopředu domluvený trénink s trenérem nebo schůzku s koučem tak je větší šance, že tam půjdete a připravíte se na to. A za druhé je vidět, jak důležité je nebát se říci o pomoc. V naší kultuře se cení samostatnost (já to dokážu), ale pokud je váš cíl pro vás důležitý (a jinak byste ho přece nadali na přední příčky), tak se nebojte říci o pomoc. Je to nejefektivnější způsob, jak zajímavý nápad přeměnit na skutečnost.

Hodně úspěchů v novém roce.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše