• Eduard Bermann

Co mne naučil John Lennon o odpovědnosti a uzavírání dohod.Před mnoha lety jsem měl jako vedoucí oddělení rozhovor se členkou týmu ohledně stanovení jejích cílů na příští rok.

Bavili jsme se o tom, jak jsme zvládli uplynulý rok a jaké by mohly být cíle pro rok příští. Neměl jsem z průběhu toho rozhovoru dobrý pocit a pořád jsem nevěděl, jak pokročit. Závěr rozhovoru probíhal následovně:

Já: „Bereš to jako závazek?

Ona: „Udělám, co je v mých silách.“

Já „Souhlasíš s nárůstem cílů o 4%?“

Ona: „Nic jiného nám nezbývá.“

Já: „Myslíš, že je to reálné?“

Ona: „Cíle jsou od toho, aby se plnily.“


A tak podobně. Cítil jsem, že mi něco v jejich vyjádřeních chybí, ale nevěděl jsem přesně co.

Dílem náhody jsem krátce po tom rozhovoru narazil na příběh, který vyprávěl John Lennon o tom, jak se seznámil s Yoko Ono.


První moment, kdy se John zamiloval do Yoko Ono, se udál na výstavě jejich prací v Newyorkské galerii v roce 1966. Jedno její dílo vyžadovalo po návštěvnících, aby vylezli na vrchol matně osvětleného, viklavého žebříku a pak zírali skrz lupu na malý kousek na stropě, kde bylo napsáno jediné slovo těžce rozluštitelnými písmeny.

Slovo bylo krátké a jednoduché, ale zasáhlo Lennona tak silně, že i když ho neovlivnilo tak, aby upadl z žebříku, zasáhlo ho silně emocionálně a přitáhlo k ženě, která nachystala celou scénu. A to proto, že John okamžitě rezonoval s jejím viděním toho, jakou to slovo má sílu.

To slovo není „láska“, jak si většina lidí myslí. Je to slovo, které k lásce vede, které z ní plyne a bohudík je více dosažitelné.

Je to slovo, které uklidňuje a léčí, slovo, které odstraňuje starosti a které přináší jasno.

To slovo je „ano.“


A to je přesně to slovo, které mi scházelo ve zmíněné manažerské konverzaci.

„Ano, já se o to postarám“ je kouzelná formulka, která signalizuje závazek a odpovědnost.

„Ano“ je slovo, které uzavírá dohodu.

Častokrát se pro něj musí po žebříku na špatně přístupná místa. Častokrát se musí věnovat energie na jeho přečtení. Ale vyplatí se to. Protože bez něj není dohoda ani jasno.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše