• Eduard Bermann

9 tipů, jak překonat odpor


Existuje aktivní nepřátelská síla, jejímž jediným cílem je sabotovat vaše úsilí. Jmenuje se rezistence. Steven Pressfield

Podle Pressfielda je to drak, který může i zabít, když proti tomu nic neděláš. Je to aktivní síla, která brání dělat věci, které víš, že bys měl dělat.


Následuje 8 tipů, jak s drakem zápasit a porazit ho:

1. Pojmenuj draka. Odpor se projevuje jako málo sebedůvěry, nedostatek profesionality, pochybnosti o sobě samém, netrpělivost, nechat se rozptylovat. Také jako moderní prokrastinace - odkládání věcí, které bychom odložit neměli. Které mají náklady teď a benefity později (učení se, zlepšování procesů- věci vždy důležité, obvykle neurgentní). A je to také dělání věcí, které bychom odložit měli, věcí, které mají benefit teď a náklady později (zabíjení času sledováním televize či neužitečné brouzdání internetem).

2. Keep eyes on the prize. Uvědom si a soustřeď se na odměnu. K akci motivuje přínos, který akce zajistí. Nemusí to být jen cíl samotný (zvláště, když není můj, ale přijatý zvenčí), ale i činnost, která k němu vede. Ptej se: proč dělám to, co dělám? Co je tam pro mne?

3. Začni, inspirace přijde. Existují síly, které přichází na pomoc. Opakem rezistence je asistence: Múza. Má za úkol inspirovat ty, kteří tvoří. Je zvědavá, ale má toho na starosti mnoho, takže častěji navštěvuje ty, kteří už pracují. Je zvědavá na to, co se vytváří, aby jí nic neuniklo. Méně navštěvuje ty, kteří leží na gauči, protože tam nic nezmešká. Nakoukne, řekne si: přijdu příště, až bude u ponku pracovat.

Vzorec: cítím inspiraci- konám-dosáhnu výsledek moc nefunguje. Mnohem účinnější je vzorec: konám- cítím inspiraci-dosáhnu výsledek.

Mantra „Just do it“ by měla spíš znít: „Just start it!“

4. Spoj se s někým. Rezistence s tebou vede trvalý a neodbytný dialog, který vede k nečinnosti. K jeho potlačení stačí s někým pohovořit. Tvým nejpřirozenějším spojencem v práci je dobrý šéf. Má největší zájem na tvém úspěchu.

5. Dobře stanovený cíl pomáhá, ale netřeba se stanovením trávit příliš času, perfekcionismus je také formou rezistence. Nekonečné debaty o tom, zda se má prodej zvýšit o 4,8 nebo 5,2 % zabírají čas, zdržují od konání a nezmění povahu tvých akcí. Stačí určit směr a definovat konkrétní „další krok“.

6. Neexistuje selhání, je jen zpětná vazba. Že se něco nepodaří? Určitě, jen nevíme, co a kdy. Heslo „na první dobrou“ je užitečné pro rutinní, opakované úkoly. Když děláš na něčem novém, neznámém, musíš zkoušet, riskovat a zakopávat. Každá neproměněná šance tě posune k výhře.

7. Kdo už tam byl? Uč se od nejlepších. I na tom nejodlehlejším kopci už někdo byl. Nebo se o to alespoň pokusil. A něco vyzkoušel. Požádej o radu. Není to známka slabosti, ale sebevědomí a odvahy.

8. Zoom out: sleduj celý obraz. Nejsi si jistý? Odstup od plátna, uvidíš lépe, jak tvá snaha zapadá do kontextu. Zkus jiné světlo a jiný úhel pohledu.

9. Beta verze je dobrá pro začátek. Strategie využívaná vývojáři software. Zveřejní něco, co funguje, ale ví, že to není úplně hotové, že by bylo třeba ještě „leštit“. Požádají uživatele o zpětnou vazbu a tu pak začlení do další verze. Uživatelé se tak podílí na finální verzi produktu. Přínosem Beta verze je jít s kůží na trh. Expeduj!

Odpor je aktivní a vynalézavý nepřítel. Sám nezmizí. Je to drak, kterého musíš zabít.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše